Iako je prošle godine tiho proslavljena osamdesetogodišnjica prve objavljene ukrštenice u "Politici", treba znati da je ova vremešna gospođa starija čitavih godinu dana. Naime, prve ukrštene reči su objavljene u dodatku "Politika za decu" 10. marta 1932. godine i, naravno, bile su namenjene najmlađima. Iako je većina evropskih dnevnih novina kalkirala njujorški "Svet" još krajem dvadesetih (uključujući i uštogljeni londonski "Tajms"), kod nas se još uvek smatralo da su ukrštene reči isključivo zabava za decu, te da im nije mesto u ozbiljnim novinama poput "Politike".
Klara Balog |
Međutim, sa svih strana su stizale informacije o pomami za ukrštenicama, pa se, recimo, pročulo da one u Mađarskoj astronomski podižu tiraže i pravi su mamac za ljubitelje nagradnih igara. Štaviše, čitav svet je 1932. godine pričao o izvesnoj Mađarici Klari Balog, koja se je, da izvinete, obogatila rešavajući i sastavljajući dnevne ukrštenice (vila na Balatonu, limuzina, bunde, gramofoni...), pa je njen slučaj brzinom svetlosti doveo do porasta interesovanja za ovu enigmatsku vrstu. Slučajno ili ne, "Politika" je mesec-dva pre objavljivanja prve dnevne ukrštenice naširoko pisala o tome (uz detaljan popis stečene imovine, od aviona i kamiona, do čarapa, parfema i čokolada).
U međuvremenu je, dakle, objavljeno pedesetak ukrštenica za decu. Ovde možete pročitati kako je pilotska mrežica 6 x 6 sa 4 crna polja predstavljena mališanima, možete je i rešiti, a tu su i neki retko interesantni likovi iz tog perioda (po svoj prilici, kopirani iz stranih časopisa).
Politika za decu, 10. mart 1932. |
Kada je objavljena prva dnevna ukrštenica za odrasle (2. marta 1933.), ova mrežasta zagonetka je izbačena iz "Politike za decu", a obrojčavanje je počelo od 1. Nije postojao standardni lik, već je autor (ili više njih) očigledno za svaki sastav iznova crtao mrežu. U početku je koristio crna polja, onda ih je zamenio tzv. prečkama, a likovi su uglavnom bili simetrični. Pri sastavljanju su korišćena sva raspoloživa jezička sredstva (padeži, glagolski oblici, "ako dodate slovo o - dobićete to i to" itd.), i čini se da ni tada te slovne skalamerije nisu bile naročito rešive. Zanimljivo je da su s vremena na vreme objavljivani i ukršteni slogovi (videti: ovde).
Prva dnevna ukrštenica u "Politici", 2. mart 1933. |
Politika, 6. mart 1938. |
1 коментар:
Još jedan zanimljiv prilog!!!
Dobar šlagvort da se jednom krene
sa najozbiljnijim proučavanjem
istorijata ukrštenih reči u Srbiji.
Lazarević, Vuković i Tošić su
napisali odličnu knjigu, ali se
ona može još dopuniti.
Bilo bi dobro da se skenira
tekst o Klari, kao pandan sistemu
današnjeg honorisanja enigmatskih
radova. Slovarim
Постави коментар